Category Archive OrangeCon

By

Automotive Winners – Orange Con 2016

 

Category 15:  Factory Stock & Replica Stock, Domestic (all types, 1/19 – 1/31)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 234-4 ’53 Studebaker Bob Lomassaro
2nd Place 156-5 ’60 Ford Ranchero Art Laski
3rd Place 196-1 Fiat 500 Abarth Brandon Hopkins

 

Category 16:  Custom and Low Riders

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 156-4 Edsel Model 40 Speedster Art Laski
2nd Place 190-1 VW “Heart Breaker” Bryan Valencia
3rd Place 238-3 ’39 Ford Pick-up Timothy Kirby

 

Category 17:  Hot Rods

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 203-1 ’32 Ford Deuce Coupe Steve Taylor
2nd Place 156-1 ’41 Willys Street Rod Art Laski
3rd Place 217-2 ’29 Ford coupe Foster Rash

 

Category 18:  Competition Vehicles, Straight Line (all types, 1/19 – 1/31)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 266-1 Anglia Panel Gene Berry
2nd Place 186-1 Fighting Irish Dragster John Hilkert
3rd Place 186-3 IHRA AA/FA “Super Brut” John Hilkert

 

Category 19A:  Open Wheel — Competition Vehicles, Oval Track & Road Race (all types, 1/19 – 1/31)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 302-4 Ferrari 312T Derek Collins
2nd Place 271-1 Mercedes W 163 Ed Boll
3rd Place 246-7 Williams 14B F-1 Jim Frye

 

Category 19B:  Enclosed Wheel — Competition Vehicles, Oval Track & Road Race (all types, 1/19 – 1/31)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 156-2 ’68 SCCA Corvette Art Laski
2nd Place 238-8 Sauber Mercedes C9 Timothy Kirby
3rd Place 276-2 Xanavi Nismo GTR Mark Stubblefield

 

Category 20:  Miscellaneous Vehicles (All types and scales)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 165-2 ’53 Ford COE Truck Herb Deeks
2nd Place 156-3 ’65 Chevy Art Laski
3rd Place 216-4 Batmobile Oggie Gonzalez

 

Category 21:  Motorcycles (all types and scales)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 276-1 Ducati Panigale Mark Stubblefield
2nd Place 20303 Ducati Panigale Steve Taylor
3rd Place 247-1 Honda CB750 Mike Otis

 

 

By

Aircraft Winners -Orange Con 2016

 

Category 22A:  American — 1/72 Small Prop (Radial Engine)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 262-1 P-47D Thunderbolt Carlos Gonzalez
2nd Place 296-2 F4F Wildcat Jeffrey Devine
3rd Place 197-4 P-39 Q Air Cobra Mark Rezac

 

Category 22B:  Non-American — 1/72 Small Prop (Inline Engine)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 204-2 FW 190 A-8 Mark Glidden
2nd Place 296-1 Spitfire MK II Jeffrey Devine
3rd Place 209-10 Hurricane Jeff Hunter

 

Category 23:  1/72 Medium Prop & Large Prop (Multi-Engine)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 296-3 DO-17 Jeffrey Devine
2nd Place 263-3 B-25 Ed Baroth
3rd Place 245-3 AN-12 Barry Webb

 

Category 24A:  Not Camo — 1/72 Jet (all types)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 222-11 F-16CJ Falcon George Canare
2nd Place 170-4 F-105D Thunder Chief Don Hayes
3rd Place 191-8 Kayaba Ku Ram Jet Ron Odell

 

Category 24B:  Camo’d — 1/72 Jet (all types)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 262-2 F-5F Carlos Gonzalez
2nd Place 245-5 TAV 8B Harrier Barry Webb
3rd Place 159-4 F-16 Agressor Eric Rios

  

 

Category 25A:  Europe (German, Italian, French, Russian) — 1/48 Small Prop (Single Engine) – Allied

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 287-2 ME 109 G6 White 20 Adam Djou
2nd Place 243-5 IL-2 Stormovik Benjamin Pada Jr.
3rd Place 197-1 T-6 (German) Mark Rezac

 

 

Category 25B:  American — 1/48 Small Prop (Single Engine) – Axis

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 244-7 P47D Razorback 11vc Hollywood

High Hatter

Jim Wechsler
2nd Place 243-2 P-39D “Pat Benjamin Pada Jr.
3rd Place 185-1 F4U-1 Corsaid “Tojo Eat Shit” Ed Martin

 

Category 25C:  Other — 1/48 Small Prop (Single Engine) – Axis

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 178-1 Lysander Keith Mundt
2nd Place 222-4 Zero George Canare
3rd Place 263-5 Hawker Hurricane Ed Baroth

 

Category 26:  1/48 Medium Prop & Large Prop (Multi-Engine)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 219-4 HS-129 B1 Craig Brown
2nd Place 150-1 AC -47 Spook Tan Nguyen
3rd Place 194-7 Lancaster Jeremy Pratt

 

Category 27A:  American US — 1/48 Jet (all types)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 244-8 F-16C Jim Wechsler
2nd Place 286-1 F-80C Dick Smith
3rd Place 222-1 F-15C George Canare

 

Category 27B:  Non-American — 1/48 Jet (all types)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 170-3 MIG 21 SMT Don Hayes
2nd Place 159-5 Greek F-16 Eric Rios
3rd Place 243-4 Japanese F-104C Benjamin Pada Jr.

 

Category 28:  Small Scale Aircraft (all types, 1/72 & smaller)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 246-9 F-18 Jim Frye
2nd Place 209-1 C-124 Jeff Hunter
3rd Place 209-8 ATR-72 Jeff Hunter

 

Category 29A:  Non-Naval — 1/32 Scale & Larger Props

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 183-4 FW 190 A-8 Doug Ramos
2nd Place 244-9 Spitfire MK IXC Jim Wechsler
3rd Place 204 Spitfire-9 Long Range Mark Glidden

 

Category 29B:  Naval — 1/32 Scale & Larger Props

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 183-3 A6M26 Zero Doug Ramos
2nd Place 183-2 F4U Corsair Doug Ramos
3rd Place 243-6 F4U-1A Benjamin Pada Jr.

 

Category 30:  1/32 Scale & Larger Jets

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 242-1 IDF F-16C Peter Long
2nd Place 150-2 Hawker Hunter Tam Nguyen
3rd Place 180-1 F-104 NASA Chuck Donaldson

 

Category 31:  1/48 and Smaller Biplanes, Fabric & Rigged

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 183-1 I-153 WWII Bi-Plane Doug Ramos
2nd Place 246-7 Polikarpov I-153 Mark Marez
3rd Place 281-1 Douglas M-2 Mail Plane Daniel Covey

 

Category 32:  1/47 and Larger Biplanes, Fabric & Rigged

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 211-5 Hannover CL.II Joe LoMusio

 

 

Category 33:  Rotary Wings (all types and Scales)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 2653-4 H-13 Mash Ed Baroth
2nd Place 240-5 AH-IG Mark Marez
3rd Place 159-6 HH-60 Eric Rios

 

By

Model Contest Categories

For model contest categories, see the OrangeCon Flyer (page 2)

By

How to reserve a Vendor Table

How to reserve a Vendor Table at OrangeCon

Michael Bare, the IPMS/OC Treasurer, oversees the OrangeCon Vendor Table reservations.

Tables for the Vendor Faire at OrangeCon are 30” x 72” and undraped. Electrical connections are limited. Please contact Michael if you need power.

Before and on August 30, tables are $45 each. On and after September 1, tables are $60 each.

Besides payment, each vendor is required to read, understand and sign a contract in order to reserve a table. Also a current BOE Form 410d must be submitted with the signed contract and payment.

Once we have receive the payment, contract and BOE form, your table(s) will be reserved for you. Information you will need for the day of the show will then be sent to you.

IMPORTANT NOTICE: It is suggested that you reserve your table(s) before or on August 30. You can still reserve your table(s) after that date but there could be delays to receive verification of your reservation. From September 5 to 29, 2016, Michael will be away and unreachable. During those three weeks, you may contact Nat Richards at 949-631-7142.

There are two ways you can reserve Vendor’s table(s) at OrangeCon.

Online:

  • Go to our website, ipmsoc.org
    1. Hover cursor over the OrangeCon Tab.
    2. Slide cursor down and hover over Vendor Information and Forms. Slide cursor to the right and select desired tab:
      1. “How to Reserve Vendor Table”
      2. “Vendor Contract”
      3. “BOE Requirements for Vendors”
      4. “Vendor Reservation Form”
      5. “Vendor Table Payment (with Pay Pal) through August 31”
      6. “Vendor Table Payment (with Pay Pal) on Sept. 1”
  • You can now Print, fill out and email the Vendor Reservation Form. The Email address is [email protected].
  • Select the Vendor Contract
    1. Print one or two copies. (Keep one copy will be for your records)
    2. Read, understand and sign the Contract.
  • Select the BOE
    1. Read all the information
    2. Click on the Link to fill out the form
    3. Print one or two copies
  • Pay for your table(s)
    1. Make sure you distinguish which payment fee you need depending on the date you’re paying for the table(s)
    2. Once you receive an email that your table payment has been received, email the Contract and the BOE form to [email protected].
    3. Verification that a table(s) is being held for you will be emailed.
    4. Further information such as how to get to the CSU Fullerton Student Union will also be emailed to you.

By Mail:

  1. Use the printed Reservation form on the OrangeCon flyer You can also print out a Reservation Form from the IPMS/OC website, see above.
  1. Mail the Reservation form and your payment check or money order to IPMS/OC, PO Box 913, Garden Grove, CA 92842.
  1. A copy of the Contract will be mailed or emailed to you, depending if you checked the mail only box on the Reservation Form or not.
  1. Mail or email a signed copy of the Contract and BOE form.
    1. Email documents to [email protected]
    2. Mail the documents to the IPMS/OC PO Box.
  1. You will be mailed or emailed that your reservation has been established.
  1. Further information such as how to get to the CSU Fullerton Student Union will also be emailed or mailed to you.

LINKS:

Vendor Contract

BOE (Board of Equalization) requirements 

Vendor Reservation Form

Vendor Table Payment (through August 31)

Vendor Table Payment (On September 1)