Military Vehicles Winners – Orange Con 2016

By

Military Vehicles Winners – Orange Con 2016

 

Category 6:  Allied Tanks/Assault Guns, Closed Top, 1945 & Earlier (all types, 1/35 & larger)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 223-9 JS-II Hubert Chan
2nd Place 151-1 M4A3 Sherman Nick Kiriokas
3rd Place 223-6 BT-7 Hubert Chan

 

Category 7A:  — Panzer IV Variants –Axis Tanks/Assault Guns, Closed Top, 1945 & Earlier
(all types, 1/35 & larger)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 297-1 Panzer IV DAK Ronrad Schreier
2nd Place 200-1 Panzer IV Aus J Derek Collins
3rd Place 299-2 Mobelwagen KV-1 Eric Jensen

 

Category 7B:  — All Others –  Tanks/Assault Guns, Closed Top, 1945 & Earlier
(all types, 1/35 & larger)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 223-3 Italian M-13/40 Hubert Chan
2nd Place 223-1 Panzer IIC Hubert Chan
3rd Place 158-2 Strumgeshutz III Gordon Zuther

 

 

Category 8:  Tanks/Assault Guns, Closed Top, 1946 & Later (all types, 1/35 & larger)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 234-3 M-47 Patton Bob Lomassaro
2nd Place 244-2 M-1 ABV Jim Wechsler
3rd Place 235-5 M1A2 Abrams Tusk II John Brubaker

 

Category 9:  Artillery & Open Trop Self-Propelled Guns (all types 1/35 & larger)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 244-3 Nashorn Jim Wechsler
2nd Place 253-7 OQF 40mm Bofors Michael Armstrong
3rd Place 215-3 Marder II Rick Beman


 

Category 10: Wheeled, Half Track, Tracked Armored Vehicles (1/35 & larger)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 244-4 M-ATV Jim Wechsler
2nd Place 247-2 Nagmachon Mike Otis
3rd Place 215-4 GAZ 233014 Tiger Rich Beman

 

 

Category 11:  Wheeled, Half Track, Tracked Unarmored Vehicles (1/35 & larger)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 244-5 LRDG – Chevy Truck Jim Wechsler
2nd Place 246-5 M-114 Humvee Jim Frye
3rd Place 278-1 M151 A2 Shmira Torlarp Intarangson

 

Category 12:  Medium Scale Military Vehicles Allied (all types 1/36-1/50)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 297-3 M-10 Achilles Konrad Schreier
2nd Place 218-8 Crusader MK II Craig Pierce
3rd Place 162-3 GAZ-66 Inga Owias

 

Category 13:  Medium Scale Military Vehicles Axis (all types 1/36-1/50)

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 278-3 Hertzer (Mid-Production Torlarp Intarangson
2nd Place 267-2 Pzkpf 754(r) – KV-2 Jim Spellmire
3rd Place 171-2 AB 41 Gary Okuma

 

Category 14a:  World War II — Small Scale Military Vehicles (all types 1/51 and smaller) – Tracked

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 240-3 M113 ACAV Mark Marez
2nd Place 182-3 FT-17 Stan Spooner
3rd Place 246-6 Challenger I Jim Frye

 

 

Category 14b: Other —  Small Scale Military Vehicles – Untracked

 

  Entry #                      Description               Name

 

1st Place 251-1 Japanese Engineering Vehicle Harvey Low
2nd Place 158-1 Pzkpfw VI Tiger Aust E Gordon Zuther
3rd Place 218-9 Humber Mk II Craig Pierce

 

 

 

 

 

About the author

editor

Leave a Reply